Aznif Turnuva ve Oyun Yönetmelikleri

  • Yazının Tarihi: 17 Aralık 2018
  • Yazar: okadmin
  • Yazarın bu yazısı 4642 defa okundu.
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

İlk Aznif Turnuvamız Gerçekleşti!

Aznif oyunu; Ordu ilimizin kültürel zenginlikleri içinde yer alan bir akıl oyunudur. Oyunun amacı beş ve beşin katlarını elde ederek puan kazanmaktır. Amacı ve oynanış şekli açısından hesap yapabilme, taktik ve strateji üretebilme kabiliyeti gerektirir. Oyun boyunca rakibi ve ortaya sürülen taşları iyi takip edebilmek gerekir. Aynı satranç oyununda olduğu gibi düşünülerek oynanan bir oyundur ve planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. Konsantrasyonu arttırır, hafızayı geliştirir. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte bu tür işlevsel ve kişisel gelişime faydalı oyunlarımızın unutulduğu gerçeğini fark edip Ordu Kültür Eğitim ve Dayanışma Vakfı, Uzunömeroğlu Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği ve Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası ile işbirliği yaparak ‘Aznif Oyunu’ kültürümüzü tekrar canlandırmaya ve yaşatmaya karar verdik. Gelecek nesiller de bu yöresel oyunumuzu öğrensin ve unutulup kaybolmasın diye her yıl Kasım ayında yineleyerek geleneksel hale getirmeyi planladığımız ödüllü Aznif Turnuvasını ilk kez bu yıl tertip ettik.

Turnuvamızın bu yıl olduğu gibi her yıl Ordu ilimizde, Kasım ayı içerisinde yapması planlanmaktadır. Katılım için eğitim şartı aranmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş, kültürel disipline sahip, kural bilen herkesi Aznif Turnuvamıza bekleriz!

Bu yıl Aznif Turnuvamızın müracaatlarını 1-15 Kasım 2018 arasında tamamladık. İlkini gerçekleştirdiğimiz turnuvamıza  katılımın beklentilerimizin de üzerinde olması tüm organizasyon sahiplerini sevindirdi. 17-23 Kasım 2018 tarihlerinde yapılan elemeler neticesinde 24 Kasım 2018 tarihinde yapılan son elemeyle finalistlerimiz belirlendi. 25 Kasım 2018 tarihinde düzenlediğimiz final karşılaşması sonucunda ödüllerimiz ve plaketlerimiz sahiplerini buldu. Dereceye giren yarışmacılarımızın ödüllerini Ordu Kültür ve Eğitim Vakfı’nın Öğrenci Bursları Fonuna aktarmaları da başlıca bir güzellik oldu.  Turnuvamıza Ordu Milletvekilimiz Dr. Mustafa Adıgüzel ve yöremizin sanatçısı Tuğrul Şan’ın da katılımlarının yanı sıra yerel kanalımız ‘Kanal52’ ve yerel yazılı basın da ilgilerini gösterdi. Turnuvamıza katılan tüm katılımcılarımıza ve desteğini esirgemeyen tüm hemşehrili dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyor, her yıl düzenlenecek turnuvamızın devamlılığı için tüm dostlarımızın ilgi ve desteğini bekliyoruz.

 

Turnuva ile ilgili yönetmeliklere buradan ulaşabilirsiniz;

AZNİF OYUNU VE KURALLARI YÖNETMELİĞİ

AZNİF TURNUVASI YÖNETMELİĞİ

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.

İletişim Formu